הערב: ר"ג תנסה להחזיר את הביתיות

29/05/2024  | חדשות

בפיגור 1:0, מכבי עירוני ר"ג תצא לרמז בניסיון לקטוע רצף שישה הפסדים לעירוני "לאטי" קריית אתא – שתרצה לעשות עוד צעד לעבר חצי הגמר (19:00, PLUS5)

 
עירוני "לאטי" קריית אתא, קבוצת החוץ היחידה שהצליחה לנצח במשחק הראשון של סדרות רבע גמר הפלייאוף, תנסה להכפיל הערב (חמישי) את יתרונה כאשר תארח ברמז את מכבי עירוני רמת גן – שמקווה מצידה לשוב לזיסמן בשוויון 1:1 (19:00, שידור ישיר בערוץ PLUS5, שופטים: עומר אסתרון, ניר מאירסון, נעם גורדון).
 
המשחק הראשון סיפק דרמה גדולה: החבורה של שרון אברהמי יצאה מפיגור דו-ספרתי ברבע השני והובילה לאורך רוב דקות ההכרעה, העולה החדשה הצליחה לחזור לקראת הסיום, אבל מהלך גדול של אקיה פרואיט (19 נקודות במשחק מצוין) שבר שוויון בדקה האחרונה וניסיון של יובל שניידרמן לנצח עם הבאזר לא צלח – 94:95 לקריית אתא, שחגגה ניצחון מרשים במשחקה הראשון אי פעם בפלייאוף העליון. אמין סטיבנס וג'יימס בייטמון בלטו עם 26 ו-22 נקודות בהתאמה עבור האורחים, נוני אומאט וג'יי.פי טוקוטו קלעו 17 כל אחד למארחת.

 
מאז תחילת החודש, עירוני קריית אתא ניצחה רק בשניים מתוך שמונת משחקיה בכל המסגרות – שניהם מול רמת גן בהפרש של התקפה אחת: 74:77 בבית בשלהי הבית העליון, וכאמור על חודה של נקודה במשחק הפתיחה של הסדרה. בכל שאר משחקיה החודש, היא נוצחה בהפרש מצטבר של 120 נקודות. בעונה הרגילה דורגה הקבוצה מהקריות לפני אחרונה בליגה באחוזים לשלוש (31.8%) ובקליעות מעבר לקשת (7.8 בממוצע), אך במשחק שפתח עבורה את הפלייאוף היא קלעה 11 שלשות ב-46% – האחוז הכי גבוה שלה כל העונה, ורק קליעה אחת פחות משיאה העונתי.
 
מאז תחילת הבית העליון, מכבי עירוני רמת גן עומדת על רצף של שישה הפסדים – ארבעה מתוכם בהפרש של שלשה ומטה. לפני כן העונה היה לה רק רצף שלילי אחד, שנמשך שני משחקים בלבד – אי־אז בחודש דצמבר. העולה החדשה – שחזרה לפלייאוף לראשונה אחרי יותר משני עשורים – ירדה מ-52 נקודות, 44% לשלוש ו-100% מהקו במחצית הראשונה ל-42 נקודות, 31% לשלוש ו-67% מהקו אחרי ההפסקה. החבורה של שמוליק ברנר, שדורגה רביעית בעונה הרגילה עם 19.2 נקודות בממוצע מאיבודים, השיגה הפעם רק שמונה כאלו.

 
אמין סטיבנס שבר במשחק פתיחת הסדרה את שיא הקריירה שלו באסיסטים עם שמונה – כמעט פי ארבעה מהממוצע שלו בליגה הסדירה (2.1) והכי הרבה לשחקן פנים בפלייאוף הישראלי מאז ליאור אליהו ב-2016. ג'יימס בייטמון, שסבל לאחרונה מפציעה ובשלושת משחקיו הקודמים בליגה נעצר על 7.7 נקודות, 1.7 אסיסטים ומדד 4.3 בממוצע עם 3 מ-17 בלבד במצטבר מעבר לקשת, התעלה במשחק הראשון של הסדרה עם 22 נקודות, 5 מ-7 מדאון טאון, שבעה אסיסטים ומדד 30 – רק נקודת מדד אחת פחות משיאו העונתי.

"ברור שאנחנו מאוכזבים מההפסד במשחק הראשון", הודה קפטן רמת גן אדם אריאל, "עם זאת, אנחנו מגיעים למשחק מחר בשיא הבטחון שנחזיר לעצמנו את יתרון הביתיות. אנחנו מאוד מאמינים בעצמנו ויודעים בדיוק מה עלינו לעשות כדי לחזור עם ניצחון מקריית אתא. אם כל אחד מאתנו ייתן את המאה אחוזים שלו, זה גם יקרה".  

 
ב-94 מהסדרות של הטוב מחמישה משחקים בפלייאוף העליון בכל הזמנים, ניצחה הקבוצה אשר עלתה ליתרון 0:1 (82.5%). רק ב-20 מהסדרות חגגה בסיום הקבוצה אשר הפסידה במשחק הפתיחה (17.5%). בשלוש העונות האחרונות שבהן נערכו סדרות של הטוב מחמישה משחקים ברבע הגמר, רק קבוצה אחת הצליחה לנצח בסדרה אחרי שנוצחה במשחק הפתיחה: הפועל ירושלים לפני שנתיים, מול הפועל גלבוע גליל. ברבע גמר פלייאוף 2018 היו שני מהפכים מפיגור 1:0: הפועל ירושלים שוב מול גלבוע גליל, והפועל תל אביב מול מכבי אשדוד. בעונה שעברה, כל מנצחות משחק מספר 1 המשיכו לניצחון בסדרה.

החל מעונת 1989/90 התקיימו בישראל 114 סדרות של הטוב מחמישה משחקים בפלייאוף העליון: 50 מהסדרות הסתיימו בסוויפ 0:3 (מכבי תל אביב אחראית ל-32 מהסוויפים), 43 מהסדרות הסתיימו בתוצאה 1:3 ו-21 מהסדרות הגיעו למשחק חמישי ומכריע.
 
ב-89 מהסדרות בשיטת הטוב מחמישה משחקים עד היום ניצחה הקבוצה בעלת יתרון הביתיות (78%), לעומת 25 ניצחונות של הקבוצה ללא יתרון הביתיות (22%). בשתי העונות האחרונות, כל סדרות רבע הגמר (הטוב מחמישה משחקים) הסתיימו בניצחון הקבוצה עם יתרון הביתיות. בעונת 2021/22, בכל סדרות חצי הגמר והגמר (הטוב משלושה משחקים) ניצחה הקבוצה שדורגה נמוך יותר – בעוד אשתקד רק סדרה אחת בשני הסיבובים האחרונים הסתיימה בניצחון של הקבוצה ללא יתרון הביתיות. הקבוצה האחרונה שניצחה סדרה של הטוב מחמישה משחקים ללא יתרון הביתיות הייתה מכבי ראשון לציון, שגברה על הפועל חולון 1:3 ברבע גמר הפלייאוף 2019.  
היסטוריה: קריית אתא בחצי גמר הפלייאוף

היסטוריה: קריית אתא בחצי גמר הפלייאוף

הערב: רמת גן רוצה להאריך את העונה

הערב: רמת גן רוצה להאריך את העונה

קריית אתא עלתה ל-0:2 בתום הארכה

קריית אתא עלתה ל-0:2 בתום הארכה